מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

אצלם זה ממש פשוט...

היי,

 

פעמים רבות, נשאלת השאלה ע"י הורים איך לספר לילדים בשורה מסוימת או איך לתווך להם שינוי שהם עומדים לעבור או שעומד להתרחש בתוך הבית או איך להגיב למשהו שקרה. התשובה היא תמיד אותה תשובה: "פשוט".

למה הכוונה?

 

לנו, המבוגרים, יש נטייה לסבך דברים, כיוון שאנו מסתכלים על דברים עם כל מכלול הפרשנויות הפסיכולוגיות הסובבות אותם. אצל ילדים, אין עדיין את כל הפרשנויות האלה, אצלם הכול פשוט ולכן מאד חשוב איך מציגים להם את הדברים.

 

ילדים מקבלים דברים פשוטם כמשמעם. הורים נוטים להציג דברים באופן דרמטי, לפעמים מאד מרחמים על ילדים שצריכים לחוות שינוי, לא סומכים עליהם ובכך גורמים להם לחוות את השינוי באופן יותר מורכב.

 

לא מזמן, התקשרה אלי אמא נסערת, שלא הזמינו את בנה ועוד מספר ילדים ליום הולדת כיתתי. הסערה של האם הייתה ברורה ומובנת, הרי פגעו בציפור נפשה ואין משהו קשה יותר להורה מאשר שפוגעים בילדו. האינסטינקט הראשוני שלה היה לדבר איתו על הנושא, אבל זה לא היה לטובתה ולא לטובתו. היא הייתה נסערת מדי... הורה נסער שחש הזדהות עם ילדו, אפילו ממקומו כילד שאולי חווה משהו דומה, לא יכול לעזור לילדו ואפילו עלול לעורר בו רגשות מיותרים, ללבות את האש...

 

בד"כ קיים פער בין מה שהורה חווה למה שילד חווה, בדיוק מאותו מקום שילד חווה דברים כפשוטם, ללא פרשנויות מורכבות. אם ההורה לא שם כדי להכניס פרשנויות מורכבות, פעמים רבות החוויה של הילד נשארת פשוטה (להבדיל מהחוויה של ההורה).

 

אז אם אני חוזרת לסיפורה של האם הנסערת, היא נמנעה מלדבר עם בנה ברגעי הסערה שלה ובכך עשתה עמו חסד... בשיחה שהייתה לה איתו ביום למחרת, היא הבינה שהוא בעצם חווה את הדברים אחרת, ממש אחרת ממנה... "טוב שלא דברתי"... אמרה לי בהקלה :-)

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

משתייכת לצוות היועצות של מרכז מיכל דליות. 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now