מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

גם אני הייתי כזאת...

 

"גם אני הייתי ילדה שמנה", אמרה לי אם בפגישת ייעוץ, "ואעשה כל שביכולתי כדי שבתי לא תסבול, כפי שאני סבלתי!"

 

להורים ישנה השפעה משמעותית בדרך בה הם פועלים ובמסרים אותם הם מעבירים על התפתחותם של ילדיהם.

נושא התזונה הוא נושא שיש לו משקל כבד בבתים רבים. אני פוגשת לא מעט הורים שנאבקים עם ילדיהם על עניין האוכל, מאבק שאין בו מנצחים. למאבקים מעין אלה ישנן השלכות רבות על האופן בו ילדים תופסים את האוכל וודאי תורם גם להשמנה, אצל חלק מילדים.

 

ישנם מספר קשיים בהורות או בדרך בה מתנהלים הורים העלולים לגרום להשמנת יתר בקרב ילדים:

 

1. נוכחות הורית מועטה בבית- הורים העובדים שעות רבות, היעדר ארוחות מסודרות והיעדר יד מכוונת בכל הקשור לתזונה, עלולים לגרום לכך שילדים אוכלים מכל הבא ליד, ללא סדר וארגון וללא הרגלי אכילה טובים.

 

2. הורות נוקשה- הורים שלא מאפשרים, נוקשים, המחזיקים את השליטה אצלם ומונעים מילדיהם להחליט, לבחור ולא משחררים, עלולים לייצר אצל ילדיהם אכילה בסתר. דוגמא דומה ניתן לראות אצל ילדים שכלל לא מאפשרים להם בבית לאכול ממתקים וכאשר הם יוצאים לימי הולדת הם מתנפלים על השולחנות... הם משלימים, בדרך זו, את החסכים שלהם...

 

3. הורות מתירנית- הורים המאפשרים חופש פרוץ והיעדר גבולות. "הילד רוצה, מה, לא ניתן לו??" הורים המאפשרים לילדיהם לקבוע ולהחליט בנושאים רבים ואינם שמים להם גבולות, זה יבוא לידי ביטוי גם באוכל ועלול לגרום להשמנה אצל ילדים.

 

4. דוגמא אישית- "נאה דורש, נאה מקיים"- הורים אשר מהווים דוגמא שלילית באופן בו הם אוכלים, במה שהם אוכלים, בדרך בה הם מתייחסים אל גופם. ילדים לומדים בעיקר תוך כדי חיקוי, ואם זה המודל שהם רואים ואלו ההרגלים הקיימים בבית, סיכויים גבוהים שילדים יאמצו אותם וחלקם יסבלו מהשמנת יתר.

 

5. שינויים משפחתיים- מחלה, מוות, גירושין, הולדת אח, מעבר בי"ס, מעבר דירה וכו' עלולים לגרום לשינויים בתזונה של ילדים.

 

6. הורים שמנים- כדוגמת האם שציטטתי את דבריה בתחילת הפוסט, אשר רוצה "להציל" את בתה שלא תחווה את מה שהיא חוותה כילדה. דווקא הרצון הזה, עלול להוביל את הילדים למאבק ולגרום אצלם להשמנה.

 

7. הורים רזים- בשל יחס החברה לאנשים שמנים בכלל ולילדים שמנים בפרט, הורים רזים חוששים שילדיהם ישמינו ואוסרים עליהם לאכול סוגים שונים של מאכלים כדי שלא ישמינו. המסר העובר הוא "שרק לא תהיו שמנים". זה, בפני עצמו, עלול להוביל להשמנה.

 

8. תקשורת באמצעות אוכל- הורים המשתמשים באוכל על מנת לפנק, לפצות על כך שהילד מאוכזב, שקבל מכה, שלא יכלו לתת לו את מה שהבטיחו... הורים המשתמשים באוכל על מנת להעניש- "אם לא תאכל יפה, לא תקבל קינוח", "לא התנהגת יפה, לכן אתה לא מקבל ממתק" וכו'.

 

9. הורה שלא מקבל את מראה הילד- הורה המכניס את הילד למשטר דיאטה, מהסה "להילחם" במראה שלו, מנסה לשנותו עלול לגרום להתנגדות שתבוא לידי ביטוי באכילה שתוביל להשמנה.

 

 

אז מעבר לגנטיקה, שאיתה אי אפשר להתווכח, יש לא מעט היבטים התנהגותיים שביכולתנו, ההורים, לתת עליהם את הדעת. ויפה שעה אחת קודם!

 

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

(משתייכת לצוות היועצות של מרכז מיכל דליות). 

Share on Facebook
Please reload