מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

התעודה שלי היא לא אני...

היי,

 

תקופת חלוקת התעודות היא תקופה רגישה בבתים רבים. ציפיות ההורים מתנגשות לא פעם עם יכולות הילדים בזמן נתון, ואז מתח, לחץ, כעס וחוסר אונים תופסים את מקומם ומעכירים את האווירה בבית ואת היחסים.

 

כל ילד הוא אדם ומלואו. אין אפשרות לבודד את מרכיב היכולות הקוגניטיביות ממצבו הרגשי- החברתי של הילד, המשפיע על אופן תפקודו. אי אפשר לשים בצד קשיים לימודיים אובייקטיביים ולצפות מילד להישגים שאינם ביכולתו להשיג. אי אפשר להשוות יכולות של ילד אחד ליכולות של ילד אחר. כלומר, אפשר, אבל זהו מתכון בדוק לאכזבה, לכעס, לתסכול של כל המעורבים.

 

יכולות קוגניטיביות אינן מספיקות תמיד, שכן פעמים רבות ילדים לא פנויים ללמידה. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות: קשיים בתפקוד המשפחה (אב/אם לא נוכחים, היעדר גבולות, מאבקים מול הצוות החינוכי), שינויים ומעברים (מעבר דירה, מוות או מחלה של בן משפחה, מעבר כיתה או בי"ס, תקופת גיל ההתבגרות) , קשיים חברתיים, קשיים לימודיים אובייקטיביים (קשיי קשב וריכוז, לקויות למידה, פערים לימודיים, מסגרת לימודית לא מתאימה), קשיי מוטיבציה (חוסר עניין, קשיים בהתנהלות מול הצוות החינוכי).

 

חשוב לזכור כי תעודה מעידה על הישגים לימודיים ועל תפקוד לימודי בזמן נתון. היא אינה מעידה על העבר ואינה מעידה על העתיד. אין ביכולתה לנבא את עתידו של הילד. אנשים מצליחים רבים היו בעבר תלמידים נכשלים, אשר מסיבות כאלה ואחרות לא הביאו את עצמם לידי ביטוי וכיום הם פורחים. כביכול, כנגד כל הסיכויים, הם הצליחו...

 

הורים יקרים, חשוב לעשות הפרדה בין הציפיות שלכם ליכולותיו של הילד (ולא רק הקוגניטיביות). ברור שכל הורה רוצה את הטוב ביותר עבור ילדיו, אבל זוהי לא סיבה להרוס את היחסים, להשפיל, לתת לילד תחושה שהוא אכזבה. ילד הוא מכלול שלם ואין לראותו כ"ציונים ותפקוד לימודי" בלבד. הוא הרבה יותר מכך!

שימו לב לתחומי העניין שלו, לפיתוח תחביבים, למילוי תפקידים בבית. התמקדו בחוזקות של הילד, נסו להעצים אותו, להשקותו כשתיל רך, כי זה מה שהוא. שתיל שצריך להשקות, לדשן, לתת לו אור שמש. בדקו מה ניתן לעשות כדי לעזור לו בתחומים בהם הוא מתקשה. הדבר האחרון שהוא צריך זה את רמיסת הכבוד שלו. תעודה עם ציונים לא מספקים לא עושה לו טוב, הוא לא נהנה ממנה. התגובות שלכם, כהורים, זה מה שחשוב.

 

אם אנחנו רוצים ללמד את ילדינו לראות את הטוב, חשוב שנהווה להם דוגמא לכך, וגם בחושך הכי גדול, אם נתאמץ, נוכל למצוא נקודה של אור, אולי זעירה, אך משמעותית.

 

בברכת ט"ו בשבט שמח לכם ולשתילים הרכים שלכם,

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload