מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

זכותי לבחור ולהשפיע...

היי,

 

מי מאיתנו לא אוהב לבחור? להשפיע? כמה כוח יש בבחירה!!

 

כמונו, המבוגרים, גם ילדים אוהבים לבחור! יכולת הבחירה מקנה לילדים תחושת חשיבות וערך, תחושה שדעתם חשובה ונחשבת. ילדים שמאפשרים להם זכות בחירה מרבים לשתף פעולה.  

 

יש מצבים בהם לא נוכל לאפשר בחירה, כי אמא חייבת ללכת לעבודה וילדים בגיל מסוים לא יכולים להישאר לבד בבית  ולא נאפשר לילדים לנסוע ללא חגורת בטיחות או לחצות לבד את הכביש עד גיל מסוים וכו'.

 

ילדים נהנים כשמאפשרים להם לבחור, זה נותן להם תחושה שמקשיבים להם, מתחשבים בדעתם, שהם נראים וראויים. בגיל צעיר מאד יש לאפשר בחירה בין שתי אפשרויות, על מנת לא לבלבל את הילדים. בהמשך ניתן לאפשר בחירה בין שלוש אפשרויות. מה שחשוב לזכור הוא שבחירה תמיד מתקיימת בין גבולות ברורים, העוזרים לילדים להתכוונן ולבצע את הבחירה. היכולת לבחור ולקחת אחריות על הבחירה מצריכות אימון.

 

רעיונות למצבים בהם ניתן לאפשר בחירה: אפשר להחליט על יום בשבוע אחה"צ או שבת פעם בשבועיים בהם הילדים בוחרים פעילות שהם רוצים לעשות בזמן שנוח להורים (כמובן ניתן לפסול בחירה שלא נראית מתאימה בשל מזג אוויר, יוקר הפעילות או המרחק שצריך לנסוע ולהסביר את זה לילדים). אפשרות נוספת היא שיום בשבוע הילדים מחליטים מה אוכלים לארוחת ערב (ניתן כמובן להגביל אותם לארוחה בבית ולא להזמנת אוכל או יציאה למסעדה, אם רוצים). עוד אפשרות היא בחירת בגדים בערב שילבשו ביום למחרת. וכמובן, בחירה של משחק, בחירה של סיפור לפני השינה ועוד ועוד.

 

תמיד קיימת גם הבחירה האישית כיצד להתנהל בכל סיטואציה ולכל בחירה ישנן תוצאות. הלמידה של כולנו היא תמיד מתוך התוצאות כיצד כדאי או לא כדאי לנו להתנהל בעתיד.

 

בעיקר עם בני נוער כדאי להתייעץ ולקבל החלטות הנוגעות לבית ולהתנהלות בו, על מנת לתת להם תחושת ערך וגם על מנת לתרגל איתם בחירה מושכלת המתחשבת בכל בני הבית.

 

ממליצה בחום לתת לילדים לעשות את הבחירות שלהם, זה יהווה קרקע פורייה לבחירות שיצטרכו לעשות בעתיד.

 

#כל_יום_הוא_יום_הבוחר:-)

 

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

Share on Facebook
Please reload