מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

חורבן הבית...

 

היי,

 

הורים שנפרדים זה דבר לא קל! מעבר מבית אחד לשני בתים,  התא המשפחתי שנחצה לשניים ומעלה שאלות ותהיות אצל ילדים, כמו: להיכן אני שייך? למה זה קרה דווקא במשפחה שלי? האם זה קרה בגללי, בגלל משהו שאני עשיתי? אולי הם עוד יחזרו?

 

בתקופה האחרונה נפגשתי עם מספר זוגות הורים, אשר החליטו ללכת כל אחד לדרכו. איך לספר לילדים על ההחלטה? אילו מסרים חשוב להעביר? איך לענות על השאלות? ממה כדאי להימנע? שאלות כאלה ואחרות הן שאלות המטרידות הורים העומדים לפני השינוי המשמעותי הזה וחרדים לתגובות ילדיהם לבשורה שהם עומדים "להנחית" עליהם.

 

 

 

כל הורה רוצה את הטוב ביותר עבור ילדו! אף ילד לא רוצה שהוריו ייפרדו. יחד עם זאת, חיים באווירה לוחמנית או בבית עם שתיקות מעיקות אינם חלופה טובה יותר עבור ילד. לכל הורה מגיע להיות מאושר, האושר שלו ורמת שביעות הרצון שלו מחייו מקרינים גם על ילדיו.

 

הדרך שבה הורים מתווכים לילדיהם את השינוי היא חשובה ביותר לאופן בו ילדים מקבלים את השינוי, לכן אני כל כך מעריכה הורים שבאים להתייעץ לפני הצעד המשמעותי הזה, כי הם מעורבים רגשית ונמצאים בתקופה מטלטלת בחייהם (גם אם הפרידה נעשית מרצונם המלא). במיוחד בתקופה זו, חשוב לקבל הכוונה מאיש מקצוע, אשר אינו מעורב רגשית ויכול לעזור להם להתכונן לשיחה עם ילדיהם. הורים שבאים יחד לפגישה ומשתפים פעולה למען ילדיהם, תמיד מרגשים אותי, כי אמנם החליטו לסיים את חייהם המשותפים, אבל הם לעולם יישארו הוריהם של ילדיהם המשותפים ושיתוף הפעולה ביניהם הוא מסר חשוב ומשמעותי לילדיהם גם כשיחיו בנפרד.

 

ילדים לרוב מקבלים דברים באופן בו מתווכים להם אותם. תיווך רגוע ושקול, משדר מסר בטוח. זה לא אומר שילד לא יהיה עצוב, לא יבכה, לא יהיה מתוסכל, לא יחוש אשמה או יאשים... אלה רגשות לגיטימיים כמי שהמצב החדש נכפה עליו... אם המסרים בהמשך גם יכילו את תחושותיו וגם ישדרו לו שסומכים עליו, שכל המשפחה עוברת תקופה לא פשוטה של שינוי אבל בטוחים שיתגבר, הוא יוכל למצוא בתוכו את הכוחות להגיע לשלב ההשלמה עם המצב.

 

 

 

חשוב להיות קשובים ולשים לב להתנהגותם של ילדים לאחר השינוי במבנה המשפחתי. אם שמים לב להתנהגויות חריגות או מדאיגות, חשוב לפנות לאיש מקצוע. לפעמים ילד זקוק למקום שלו להביע את תחושותיו ולעבד את השינוי, שלא מול הוריו.

 

שיתוף פעולה של הורים החיים בנפרד, עדכון ההורה השני בעניינים חשובים, קבלת החלטות משותפות לגבי הילדים הם בהחלט דוגמה הורית ראויה לכך שלמרות החיים בנפרד עדיין אפשר לשמור על יחסים טובים.

 

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

משתייכת לצוות היועצות של מרכז מיכל דליות. 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload