מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

להיות העוגן של המשפחה שלך...

 

היי,      

    

תארו לכם ילד שובב/ משועמם/ חסר מנוחה/ לא פנוי ללמידה שמפריע להתנהלות בביה"ס או בגן... הצוות החינוכי כועס עליו ואולי אף מעניש אותו. כמובן דואג לדווח להוריו, כי הם האחראים עליו. הילד מגיע הביתה ו'חוטף על הראש' גם בבית, ננזף ואולי גם נענש. שוב.

 

מאחורי כל התנהגות מפריעה של ילד, עומד צורך שלא נענה ובאמצעות ההתנהגות המפריעה הוא מביע את הקושי שלו.

 

אני מאמינה שהבית צריך להוות את המקום הבטוח והורים צריכים להוות את העוגן של ילדיהם.    מה זה אומר? שאם ילד כבר ננזף ואולי גם נענש בביה"ס, אין צורך להמשיך להלקות אותו גם בבית.  יש מקום לשיח פתוח, מכבד. לשאול את הילד מה קרה, מה הרגיש, איך פעל ומה היו התוצאות. ואז להתמקד בעתיד ולשאול אותו איך יוכל לפעול אחרת בפעם הבאה, על מנת שהתוצאות של התנהגותו תהיינה טובות יותר עבורו. לעזור לו לחשוב כיצד הוא מסוגל לפעול אחרת. שיחה כזו מצריכה אמפתיה, רוגע ויצירת שיח ממקום תומך ועוזר.

 

אם אנחנו כהורים לא נעזור לילד לחשוב, אם לא נדבר איתו על בחירות ותוצאות, הוא כנראה יבחר, בפעם הבאה, לפעול באותה הדרך כי ילדים לא לומדים מעונשים. ופרט לכך, לא דברנו עמו על דרכי פעולה אלטרנטיביות שהוא מרגיש שהוא יכול לנקוט בהן.  אנחנו המצפן שלהם ואנחנו צריכים לתמוך בהם גם ברגעים שהם מעדו, טעו, עשו בחירות לא נכונות... רק כך מתבצעת למידה.

 

ילד שננזף במסגרת החינוכית, מגיע הביתה וננזף שוב, הוא ילד שאין לו מנוח. בתחושה שלו, אף אחד לא מבין אותו, אף אחד לא מרוצה ממנו וההורים שלו שאמורים להוות את המקום הבטוח עבורו כורתים ברית עם הצוות החינוכי. נגדו. והוא בודד במערכה. מעבר לכך, הם חוסמים את ערוץ התקשורת איתו, ומה הסיכויים שהוא יבוא לשתף אותם בקשיים שהוא חווה?? קלושים...

 

להיות בתפקיד מחנך זה לא קל.  להיות הורים זה אחד התפקידים המורכבים ביותר, אם לא המורכב ביותר. חשוב תמיד לזכור: אם אנחנו לא נאמין בילדים שלנו, אם אנחנו לא נעזור להם לחשוב ולבחור לפעול אחרת, אם אנחנו לא נהווה עבורם את המקום הבטוח, אז מי כן?!!

 

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

משתייכת לצוות היועצות של מרכז מיכל דליות. 

 

Share on Facebook
Please reload