מלא/י פרטים ואצור עמך קשר:

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 כל הזכויות שמורות למיכל קליין נגר

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs

בלוג 

פוסטים אחרונים

September 5, 2018

July 30, 2018

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש תגיות

להלך על ביצים...

בזמן האחרון, מגיעים אלי הורים רבים, אשר מרגישים שהם מהלכים על ביצים... רק לא להכעיס, רק לא לעורר דובים משנתם, רק לא לייצר התנגדות...  המסר העובר לילדים שמתנהלים כך מולם הוא שהם אלה שקובעים מה תהיה ההתנהלות, שיש להם כוח עצום והם רואים לנגד עיניהם הורים שפשוט מ-פ-ח-ד-י-ם!

 

העניין המרכזי בדרך התנהלות זו הוא שאין כאן חינוך. חינוך לא יכול להיות מונע מפחד, חינוך נוצר מתוך ראייה רחבה ולטווח רחוק של טובת הילד. ילדים לא רואים לטווח ארוך, הם חיים כאן ועכשיו ואינם לוקחים בחשבון את כל השיקולים שיש לנו, כהורים. חינוך הוא לערכים שחשוב לנו להעביר לילדינו, ואם משתלט הפחד, איננו מסוגלים לחנך וחוטאים לתפקיד החשוב ביותר שלנו בחייהם של ילדים- להוות להם עוגן יציב ואיתן, עוגן שלא זז גם כשהים סוער וגם כשרוחות מנשבות או יורד גשם או השמש קופחת חזק על הראש. להיות שם בעקביות ובהתמדה.

 

לעתים, מה שמוביל למערכת יחסים כזו המונעת מפחד היא החשיבה של ההורים שהם יכולים לשלוט בילדיהם. שליטה היא אשליה, כיון שאף אחד לא יכול לשלוט באחר. ואז, כתוצאה מניסיון לשלוט בכוח, ילדים מוכיחים בכל דרך אפשרית שאי אפשר לשלוט בהם: אי אפשר להרים ילד גדול וכבד ולהוציא אותו מהבית, אי אפשר להכריח ילד לאכול, אי אפשר להכריח ילד להכין שיעורים, אי אפשר להכריח ילד לתת נשיקה לסבתא, אי אפשר להכריח ילד לעשות את צרכיו בשירותים. פשוט אי אפשר.

 

אז מה נותר? מה שנותר לנו היא ההשפעה וניתן להשפיע על ילדים רק כאשר היחסים טובים, יחסים שאינם מושתתים על כוח, אלא על כבוד. כבוד לצרכים השונים, ראיית האחר, התחשבות והקשבה. ושהאווירה היא טובה ומכבדת, ניתן לחנך, להעביר ערכים, לתת דוגמא אישית וליהנות יחד.

 

 

שלכם,

מיכל קליין-נגר- 052-8957315

יועצת משפחתית, מדריכת הורים ומרצה.

משתייכת לצוות היועצות של מרכז מיכל דליות. 

 

 

Share on Facebook
Please reload